Nezabúdajte na PZP

Vodičovi auta bez PZP hrozí pokuta. Aj napriek zo zákona vyplývajúcej povinnosti mať takéto poistenie sa ešte stále nájde množstvo majiteľov automobilov, ktorí povinnosť neberú vážne. Alebo ide o prípady, kedy poistenie zanikne z dôvodu neplatenia poistného.

Vozidiel bez PZP je vyše 150 tisíc

Pokuta môže byť vo výške niekoľkých tisícok eur. Ku koncu augusta 2017 boli na slovensku registrované takmer tri milióny áut. Vozidlá bez zákonnej poistky sú však na jazdu podľa ligeslatívy nespôsobilé a ich vodičom hrozí pokuta až do 3 330€.

Povinné zmluvné poistenie je určené na úhradu škôd, ktoré vodič auta spôsobí inej osobe – na zdraví, majetku, živote či ušlom zisku. Povinnosť mať takéto poistenie je aktuálna od septembra 2001 a vzťahuje sa na všetky autá či prípojné vozidlá s EČV, čiže aj poľnohospodárske či priemyselné stroje.

Ak spôsobíte škodu a takéto poistenie nemáte. Škoda bude uhradená z poistného garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Podľa nej je každoročne takýchto kolízií hneď niekoľko. Po úhrade škody SKP vymáha náhradu (vo výške často krát aj niekoľko tisíc eur) od vinníka dopravnej nehody.

 

Pridajte komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.