10 najdôležitejších informácií o financiách a investovaní

1é najdôležitejších informácií o financiách

Mnoho ľudí nemá dostatok informácií o svojich financiách, avšak nie vždy je to iba ich vina: školský systém nás nepripravuje na reálny život čo sa týka financií a ich spravovania a tiež veľa rodičov nemá čas na to, aby svoje deti v tomto smere vzdelávali.

Tu je desať základných informácií, ktoré by ste mali vedieť, aby ste sa vo svojich financiách dokázali zorientovať:

1. Musíte zarobiť viac ako miniete

Na konci každého dňa by ste mali byť v pluse čo sa týka výdajov a príjmov, aby ste nevyšli na mizinu. Samozrejme, že rôzne pôžičky a dlhy Vás môžu priviesť do horšieho obdobia, no v priemere by ste mali mať vždy vyšší príjem ako výdavky, aby ste mali dostatočný komfort.

2. Čím skôr začnete sporiť, tým skôr sa to odrazí na Vašich financiách

Určite si pamätáte z matematiky na základnej škole úročenie úrokov a podobne. Takto to funguje vždy. Čím skôr si začnete odkladať peniaze, tým viac na to zarobíte, či už ako úspory na dôchodok, vlastné bývanie alebo len ako poistku pre nečakané životné situácie. Peniaze sa budú akumulovať čoraz viac vďaka zloženému úrokovaniu. Stačí sa uistiť, že máte peniaze vložené na kvalitnom účte, ktorý má dosť vysoký kladný úrok.

3. Vyšší zárobok znamená aj vyšší risk

Ak si chcete udržať svoje krátkodobé úspory bezpečné, ako napríklad bankový účet, tak budete musieť oželieť vyššie výnosy. Ak ste však ochotní vziať na seba väčšie riziko môžete investovať napríklad na akciovom trhu s vidinou oveľa vyšších ziskov. Bankové účty sú preto viac konzervatívne investície a sú lepšie pre krátkodobé šetrenie a riskantné investície sú lepšie pre dlhodobé sporenie.

4. Diverzifikáca je váš nový priateľ

Určite ste už počuli o mnoho varovaní a porekadiel, ako napríklad nedávať všetky vajíčka do jedného košíka a podobne. To sté platí aj pri investovaní. Ak vložíte všetky svoje peniaze na jednu investičnú možnosť, čelíte vyššiemu riziku, že o peniaze prídete hlavne ak na daný investičný fond prídu ťažšie časy. To je práve dôvod, prečo investiční experti odporúčajú investovať do viacerých rôznych portfólií.

5. Ochráňte sa pred krádežou identity

Zlodeji identít sú naozaj vážnym problémom vo svete financií a jednou z najlepších možností ako znížiť riziko, že ohrozia aj vás je sledovať svoju aktivitu na bankových účtoch. Ak budete mať prehľad o tom, čo a kedy sa deje na vašich účtoch a tiež budete sledovať aj všetky možné poplatky, budete môcť rýchlo alarmovať svoju banku pri akejkoľvek aktivite na Vašom účte, o ktorej nemáte informácie. Nakoniec, ak by to bolo potrebné tak banka dokáže vymeniť Vaše platobné karty a dokonca aj čísla účtov.

6. Poistite sa pre prípad horšej situácie

Medzi ľuďmi pretrváva trend, že nie sú dostatočne poistení, pretože sú veľmi optimistickí. Nikto nerád myslí na „ten horší“ scenár. Avšak mať nejaké poistenia, ako napríklad poistenie v chorobe, poistenie domu alebo životné a zdravotné poistenie, aby mohla celá rodina žiť bez starostí aj v prípade, že by ste mali na čas výpadok príjmov. Určite Vás bude hriať pocit, že ste zabezpečení a nech sa stane čokoľvek budete mať všetkého dostatok.

7. Automatické úspory

Ak sa vám z bežného účtu automaticky prevádzajú peniaze na sporiaci účet, jednoduchšie si navyknete pravidelne si odkladať, pretože nemusíte myslieť na bankové prevody a nestane sa vám, že si zabudnete previesť peniaze na sporenie. Taktiež sa eliminuje riziko, že peniaze, ktoré ste pôvodne chceli usporiť investujete niekam inam.

8. Znížte svoje dlhy

Pôžička nie je vždy zlá vec, môže vám zjednodušiť množstvo vecí, ako napríklad štúdium či vlastné bývanie, avšak na druhej strane vás dlhy môžu o množstvo vecí pripraviť. Preto je vždy dobré mať ich všetky pod kontrolou a čo najviac ich minimalizovať,

9. Sledujte si kreditné úroky

Rastúce kreditné úroky sú skvelé v našom finančnom živote a často nás dokážu potešiť a taktiež nám aj trošku pomôcť, preto sú pri výbere bankového účtu veľmi dôležité

10. Nikdy sa neprestaňte učiť

Situácia vo financiách sa neustále mení, prichádzajú nové produkty, nové poplatky a nové možnosti ako si ušetriť vám viac peňazí. Aby ste sa uistili, že robíte tie najlepšie rozhodnutia pre svoje financie, je treba trh neustále sledovať a stále sa vzdelávať.

Pridajte komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('property') #1 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('property') #2 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<meta property=...', 'https://www.vos...') #3 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_a in /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373