Úvery: čo s nimi v aktuálnej situácii?

Podstatnú časť mesačných výdavkov väčšiny rodín tvoria splátky úverov. V 80% prípadov  sú to okrem hypotéky aj ďalšie úvery, či už spotrebný alebo kreditná karta.

Preto je dnes veľmi dôležité venovať pozornosť povinným mesačným splátkam v rodine. Je viac než potrebné práve v tomto období zrekapitulovať úvery, zosumarizovať mesačné splátky a zamyslieť sa nad tým, ako vyriešiť splátky úverov.

Banky ponúkli možnosť odkladu splátok úverov, hypoték a leasingov na dobu 3 a viac mesiacov,  bez záznamu v úverovom registri. Je táto možnosť pre Vás riešením? Tu je niekoľko najdôležitejších otázok a odpovedí k tejto téme: 

Môže o odklad splátok požiadať každý kto spláca úvery? 

Odklad splátok na úvery sa týka všetkých klientov, ktorí sú buď fyzickou osobou, SZČO alebo malý či stredný podnik s počtom zamestnancov do 250.

Aké sú podmienky odloženia splátok?

Aj keď o odklad splátok úveru môže požiadať takmer každý, banky nemusia žiadosti vyhovieť. Kľúčovou podmienkou je, že žiadateľ o odklad splátok nesmie mať omeškanie v splácaní úverov viac ako 30 dní ku dňu doručenia žiadosti, rovnako nesmie mať omeškané ani iné svoje úvery či hypotéky. Odklad splátok sa nevzťahuje povolené prečerpanie alebo kreditné karty.

Môžem o doklad požiadať viackrát?

O odklad splátok úveru je možné požiadať iba raz, a to kedykoľvek od začiatku platnosti zákona do skončenia pandémia. Keďže nevieme ako dlho bude pandémia trvať, prípadne do akej miery ekonomicky zasiahne Slovensko, je potrebné tento krok dôsledne zvážiť a neunáhliť.

Čo môžem odkladom splátok získať?

Pri strate alebo znížení príjmu nebudete musieť 3-9 mesiacov splácať svoj úver. Mínusom takéhoto rozhodnutia však rozhodne je celkové predraženie úveru, ktoré nastane, pretože počas celej doby trvania odkladu sa bude istina i naďalej úročiť. Túto časť teda v konečnom dôsledku preplatíte na úrokoch dvakrát ☹

A čo ak mám v úverovej zmluve aj bankou dojednané poistenie úveru ?

Poistné budete platiť naďalej, pretože odklad splátok sa týka IBA splátky úveru, teda istina + úrok.

Aké ďalšie faktory zvážiť?

V každom prípade, pred rozhodnutím požiadať o odklad splátok je potrebné uvedomiť si, prečo žiadate o odklad splátok? 

  1. Je to nevyhnutné? Naozaj nemáte peniaze na najbližšiu splátku úverov? 
  2. alebo iba chcete využiť možnosť a urobiť si splátkové prázdniny? 

Ak patríte do prvej skupiny, v prvom rade odporúčam čo najskôr sa zamyslieť predovšetkým nad tým, či je možnosť výhodnejšie refinancovať úvery a získať lepšiu splátku. Nie je tajomstvom, že banky sprísňujú podmienky poskytovania a postupne aj refinancovania úverov

Ľahko sa teda môže stať, že lákadlo v podobe odkladu splátok Vám prinesie väčší problém v budúcnosti. Aký? Odklad splátok neznamená ich odpustenie, to znamená, že po skončení obdobia odkladu budete musieť banke splatiť odložené splátky aj s úrokmi.
Síce sa budete môcť dohodnúť na predlžení doby splácania, v tom prípade Vám splátky ostanú na rovnakej úrovni, alebo Vám banka navýši splátku a dobu splácania nezmení, no ani také riešenie v danom období už nemusí byť postačujúce.

Ako podobným situáciám predchádzať?

Nikto z nás nevie, čo bude v najbližších mesiacoch, odborníci však očakávajú výraznejšie zhoršenie ekonomického prostredia, preto je potrebné už teraz sa rozhodovať zodpovedne a myslieť aj na horšie scenáre. Preto je lepším riešením hľadať možnosť refinancovania úverov.

Aj aktuálna situácia je dôkazom toho, že zvyčajne nás prekvapia udalosti,  s ktorými vôbec nepočítame a ktoré nemôžeme ovplyvniť. Môžeme sa však na ne dobre pripraviť rozhodnutiami, ktoré robíme na základe analýzy vlastnej situácie, nie na základe celoplošne odporúčaného riešenia. K otázkam, ktoré je potrebné si položiť určite patria:  

  • Ak je dnes problém so splátkou, mám záruku, že po skončení obdobia odložených splátok bude moja finančná situácia lepšia? Budem mať i naďalej rovnaký príjem? Budem mať rovnakú prácu? 
  • Mám záruku, že ostatné výdaje rodiny neporastú? O pár mesiacov môžu rásť ceny bežných tovarov a služieb, automaticky  sa zvýšia bežné výdaje rodiny. Mám záruku, že neporastú výdavky na energie, nájomné, cestovanie, zdravotnú starostlivosť? 

Ak ste na otázky zodpovedali kladne, odklad splátok je možným riešením pre Vás, napriek tomu však odporúčam využiť ho ako poslednú možnosť. Dôvodom je skutočnosť, že počas doby odkladu splátok sa Vám zostatok úveru i naďalej úročí. 

Pozrime sa na to cez konkrétne čísla…

Pre zaujímavosť som spočítala, že ak splácate úver vo výške 30 000 EUR prvý rok a požiadate o odklad splátok na obdobie 9 mesiacov, Váš úver sa za toto obdobie predraží o cca 700 Eur ☹

Čo myslíte, je to dobré riešenie pre Vás, alebo pre banku?

Preto odporúčam: svoje úvahy o odklade splátok konzultujte s poradcom – so sprostredkovateľom, odborníkom, ktorý danej problematike rozumie a upozorní Vás na možné úskalia a pomôže vám nájsť riešenie, ktoré najviac vyhovuje Vašej situácii.

Ak takého človeka nemáte, a máte otázky, potrebujete konzultáciu, alebo pomoc s nájdením vhodného riešenia, ozvite sa, rada Vám pomôžem 😊

Pridajte komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('property') #1 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('property') #2 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<meta property=...', 'https://www.vos...') #3 /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_a in /data/5/0/506258c9-1888-4b59-a864-1b7298231e5d/vosvetefinancii.sk/web/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373